Nice
Innovative
Competent
Enthusiastic
Responsible

2018-2019 年度荃灣及離島區校際田徑比賽

2019-01-29

2018-2019 年度荃灣及離島區校際田徑比賽

Our school athlete team have shown excellence in the 2018-2019 Tsuen Wan & Island Secondary Schools Area Committee Inter-School Athletics Championships.

 

班別

學號

English Name

學生姓名

奬項/傑出成就 (中)

Awards (Eng)

3A

12

Tsang Man Ting

曾敏婷

鉛球 亞軍

the 1st runner up of Shot Put

4A

5

Lee Man Yo

李曼瑤

100米欄 殿軍

the 4th place of 100m Hurdle

4D

27

Or Chin Wai

柯展維

鉛球 殿軍

the 4th place of Shot Put

5B

11

Cheung Lok Hei

張樂晞

跳高 亞軍

the 1st runner up of High Jump

6B

16

Chan Tsun Sing

陳浚陞

200米 殿軍

the 4th place of 200m Run

1B

10

Ngai Ka Hing

魏家馨

4x100米接力 季軍

the 2nd runner up of 4x100m Relay

1C

15

Wong Ki Ki

王淇棋

2A

6

Lau Kei Yee

劉紀儀

2B

17

Yip Hoi Lam

葉凱琳

5A

27

Yau Yat Him Conrad

邱日謙

4x100米接力 殿軍

the 4th place of 4x100m Relay

5B

11

Cheung Lok Hei

張樂晞

6B

16

Chan Tsun Sing

陳浚陞

6D

30

Sung Tsang Ho

宋崢浩

5B

5

O Pui Ling

柯佩伶

4x400米接力 季軍

the 2nd runner up of 4x400m Relay

5C

11

Hui Tsun Yan

許浚欣

5C

21

Ng Ka Wai

吳嘉慧

6A

2

Fan Ho Yi

范可怡

1C

4

Gurpal Kaur

高加寶

女乙團體優異

Merit Award for Girls' B Grade

3A

12

Tsang Man Ting

曾敏婷

3B

6

Kong Hoi Kiu

江愷翹

3C

7

Suen Ka Lai

孫嘉麗

3C

9

Tsang Yuk Ki

曾彧琦

4A

5

Lee Man Yo

李曼瑤

4C

9

Lau Hei Man

劉熙敏

4C

11

Lau Yin Hei

劉彥希

4C

23

Ng Ting Yan Jasmind

吳天恩

4D

5

Kwok Ching

郭晴

4D

14

Tsang Kit Yee

曾潔儀

1B

10

Ngai Ka Hing

魏家馨

女丙團體優異

Merit Award for Girls' C Grade

1C

15

Wong Ki Ki

王淇棋

1D

3

Lee Yan Ting

李欣庭

1D

5

Lin Choi Ying

林彩楹

2A

3

Jung Wing Chi

鍾穎芝

2A

6

Lau Kei Yee

劉紀儀

2A

8

Lee Yuen Sum

李苑芯

2A

17

Wu Tsun Yu

胡峻茹

2B

17

Yip Hoi Lam

葉凱琳

2C

4

Hui Cheuk Ka

許倬嘉

2D

6

Ng Hoi Ying

吳海瑩

2D

9

Wong Tik Oi

黃廸愛

2E

1

Cheng Tsz Ying

鄭芷凝

2E

6

Leung Ka Yan

梁嘉欣

2E

7

Leung Wai Ying

梁慧英

5A

12

Tsui Pui Yu

徐珮瑜

女甲團體優異

Merit Award for Girls' A Grade

5B

5

O Pui Ling

柯佩伶

5C

11

Hui Tsun Yan

許浚欣

5C

21

Ng Ka Wai

吳嘉慧

6A

2

Fan Ho Yi

范可怡

5A

15

Chan Chun Wa

陳俊華

男甲團體優異

Merit Award for Boys' A Grade

5A

18

Fong Yim To

方蔭淘

5A

19

Ko Chi Fung

辜智鋒

5A

27

Yau Yat Him Conrad

邱日謙

5B

11

Cheung Lok Hei

張樂晞

5D

20

Lau Hok Chung

劉學冲

5D

24

Leung Sin Hoo

梁善槲

5D

27

Tang King San

鄧境燊

6B

16

Chan Tsun Sing

陳浚陞

6B

25

Yu Wei Lin

余威霖

6C

29

Chan Tsz Him

陳子謙

6D

26

Man Chu Leung

文柱良

6D

30

Sung Tsang Ho

宋崢浩